Tonik to kosmetyczny płyn tonizujący, łagodzący, wzmacniający, bazujący na wodzie destylowanej i różnorodnych składnikach aktywnych, posiadający odczyn od 4 do 5,5. To wynika z definicji. Natomiast mówiąc wprost tonik to roztwór wodny, czyli preparat całkowicie płynny o składzie dobranym do danego rodzaju cery. Jego główną rolą jest przywrócenie właściwego, lekko kwaśnego pH skóry po kontakcie z detergentami i wodą, które ten odczyn podnoszą. A zatem przywraca on równowagę fizjologiczną skóry, zapobiega namnażaniu bakterii chorobotwórczych, chroni przed uszkodzeniem barierę naskórkową, usuwa resztki kosmetyków oraz przygotowuje skórę do aplikacji kosmetyków pielęgnacyjnych. Jest to rola bardzo istotna i można powiedzieć, że tonik zamyka etap demakijażu oraz jest wstępem do pielęgnacji. Jak w takim razie dobrać go do rodzaju cery?
Tonik a rodzaj cery
W zależności od rodzaju cery toniki będą pełnić, oprócz swojej podstawowej funkcji, również rolę wspomagającą w dostarczaniu odpowiednich składników pielęgnujących do skóry już na etapie tonizacji. A zatem wyróżnić możemy:
Tonik nawilżający dla cery suchej – powinien przywracać komfort skórze w taki sposób, aby nie odczuwane było jej napięcie po tonizacji. Zawierać powinien zatem glicerynę roślinną, kwas hialuronowy, kolagen, aminokwasy, składniki NMF, wodę różaną, lawendową lub oczarową, a także witaminę E, wyciąg z alg, malwy, aloesu itp.
Tonik łagodzący dla cery wrażliwej i naczyniowej – oprócz ww. funkcji będzie łagodził skórę i działał delikatnie dzięki obecności np. alantoiny, d-pantenolu, niacynamidu (witamina B3), beta-glukanu, wyciągu z owsa, wody oczarowej, różanej lub chabrowej, ekstraktów roślinnych – z rumianku, kasztanowca, ruty, prawoślazu, aloesu, lnu, olejku z owsa, kukurydzy, drzewa manuka, konopnego lub makowego, a także witaminy C i wielu innych składników o podobnym działaniu; jednocześnie może być pozbawiony substancji zapachowych i barwników, aby dodatkowo nie drażnić skóry ekstremalnie wrażliwej.
Tonik normalizujący lub antybakteryjny dla cery mieszanej, tłustej lub trądzikowej – będzie aktywnie wspomagał złożone problemy wymienionych cer dzięki obecności kwasów: glikolowego, azelainowego, laktobionowego lub szikimowego. Niewielkie stężenie tych składników nie spowoduje podrażnienia, a w zamian za to dadzą lekki efekt złuszczający, oczyszczający i zwężający pory, bakteriostatyczny i regulujący wydzielanie łoju, czyli wszystko, czego potrzebuje cera problematyczna. Wartymi uwagi są również składniki łagodzące, nawilżające, matujące, pochodzące np. z wyciągów roślinnych: z fiołka trójbarwnego, szałwii, rozmarynu, zielonej herbaty, drzewa herbacianego itp. a także witaminy z grupy B. Bardzo istotne jest to, aby nie był to produkt wątpliwej jakości, bazujący na alkoholu lub spirytusie, aby nie powodować napięcia i odtłuszczenia skóry.
Tonik odświeżający – nadaje się przede wszystkim na upalne dni, przynosi ulgę skórze narażonej na działanie światła słonecznego, ale także klimatyzacji, sztucznego światła i HEV (światło niebieskie). Będzie przywracał komfort dzięki obecności wyciągów roślinnych o działaniu łagodzącym, hydrolatów owocowych (malinowego) lub warzywnych (ogórkowego), a także dużej ilości składników mineralnych, których źródłem może być chociażby woda termalna lub pochodzące z surowców z Morza Martwego.
Tonik przeciwzmarszczkowy do cery dojrzałej – może być wzbogacony składnikami mineralnymi, witaminami, „darami” Morza Martwego, olejami roślinnymi lub olejkami eterycznymi, a także hydrolatami, które również cechuje bogactwo składników aktywnych.
Rodzaje toniku jako kosmetyku
I tutaj dochodzimy do tego, czy tonik to faktycznie zawsze płyn? Otóż odpowiedź brzmi nie. Roztwór wodny jest najbardziej popularny i najczęściej spotykany. Natomiast na rynku kosmetycznym są dostępne również produkty w formie hydrożelu, sprayu lub mgiełki, a także hybrydy typu mleczko – tonik 2 w 1. Wybór formy kosmetycznej toniku zależy tak naprawdę od Twoich preferencji, ponieważ pozostałe cechy i tak dostosujesz do rodzaju swojej cery. Ale pokrótce zobaczmy, czym charakteryzuje się dany preparat:
Płyn tonizujący – to typowy wodny roztwór z zawartością różnorodnych składników aktywnych. Cechą charakterystyczną jest to, że zwykle aplikujemy go na płatek kosmetycznym i przecieramy nim skórę.
Tonik w żelu – tutaj konsystencję gęstszą uzyskamy dzięki obecności substancji żelujących, więc produkt będzie wygodny w aplikacji, nie tylko przy pomocy wacika, ale również można go wklepać dłońmi.
Produkty w sprayu lub mgiełce – charakteryzują się tym, że wydostają się z opakowania pod wpływem większego (spray) lub mniejszego ciśnienia (mgiełka) w postaci delikatnego aerozolu, równomiernie rozpylanego na skórze. Jest to forma bardzo wygodna, ponieważ nie wymaga użycia wacika. Ponadto produkt można delikatnie wklepać w skórę, a nadmiar odsączyć chusteczką higieniczną. Jest on podobny w użyciu do wody termalnej w sprayu, więc można go stosować nawet kilka razy w ciągu dnia dla odświeżenia skóry lub likwidacji uczucia napięcia (np. u osób ze skórą suchą) i to bez szkody dla makijażu.
Myślę, że ten krótki przewodnik po tonikach, który przygotowałam dla Ciebie będzie pomocny w dokonaniu właściwego wyboru. Najważniejsze, abyś pamiętała, że jest to produkt niezbędny w procesie pielęgnacji skóry, więc zawsze powinnaś go mieć w łazience i w kosmetyczce na wyjeździe. Tym samym chcę Cię poinformować o sukcesie, ponieważ na tym etapie opanowałaś już sztukę demakijażu skóry. Pamiętaj, że dokładne i prawidłowe oczyszczenie skóry to połowa sukcesu pielęgnacyjnego. Życzę Ci powodzenia w dalszych etapach naszego wspólnego planowania pielęgnacji cery.